Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Merakettin Amca

Merakettin Amca, neden saçlarımız var?

gfghkalp (28.04.2015 - 12:42)

Merakettin Amca: Ah evlat! Saçlarının bir kısmını kaybetmiş biri olarak sana onların kıymetini en iyi ben anlatabilirim. Bir evin çatısı nasıl ki o evi yağmurdan, kardan, soğuktan koruyorsa saçlarımız da bizi soğuktan ve sıcaktan korur. Kışın saçlarımız sayesinde başımız üşümez, yazın da güneşe çıktığımızda güneş başımızı yakıp kavurmaz. Saçlar sadece güzel görünmeye yaramıyormuş gördün mü? Şimdi bir tarak al eline ve saçlarını benim için de tara olur mu?

Henüz yorum yapılmamış.

Merakettin Amca, köpekler niye "hav" diye ses çıkarır?

dalyaay13 (13.04.2015 - 13:14)

Merakettin Amca: Herkesin konuştuğu bir dil vardır evlat. İnsanlar gibi hayvanlar da anlaşmak için bizim anlamadığımız bir dilde konuşurlar. Kuşlar mesela kuş diliyle, kediler kedice, köpekler de köpekçe... Her dilde harfler ya da değişik sesler vardır. Hayvanların dili ise gerçekten gariptir. Kuşlar cik cik yaparak, kediler miyavlayarak, köpekler de havlayarak konuşurlar. Mesela bir köpek bir kere havlasa, havlarken kuyruğunu kıpırdatsa ya da havlama sesinin yüksekliği az ya da çoksa hepsinin ayrı bir anlamı vardır. Süleyman Peygamber'in hayvanların dilinden anladığını biliyor muydun? Hatta bir keresinde karıncaların konuşmalarını bile duymuş. Keşke biz de onun gibi hayvanların dilinden anlasaydık. O zaman her gece havlayıp duran komşumuzun köpeğinin, "hav hav"larıyla ne demek istediği hakkında bir fikrimiz olabilirdi, öyle değil mi?

Henüz yorum yapılmamış.

Merakettin Amca, neden kar beyaz yağıyor, renkli yağsa olmaz mı?

zeynepberra (23.02.2015 - 17:52)

Merakettin Amca: Hmm, karın renkli yağdığını varsayalım, olur mu olmaz mı sen karar ver. Diyelim ki turuncu kar, evimizin çatısına yağmış olsun. Ne anlamı kalırdı? Çatımızın rengi zaten turuncu. Ya da ağaçların üstüne yeşil kar yağsaydı bu da gerçekten anlamsız olmaz mıydı? Ağaçların üstüne turuncu, çatıların üstüne de yeşil kar yağdı diyelim. Bu sefer de insanların kafası gerçekten çok karışacaktı. "Geçen gün bu ağaç mavi değil miydi, şimdi neden turuncu?" diye tartışıp duracaklardı ağaçların renginin turuncu mu mavi mi olduğu konusunda. Allahtan kar beyaz yağıyor. İnsanlar beyaz bir ağaç gördüklerinde karın yağdığını anlıyorlar. Pencereye koşup her yerin beyaz olduğunu görünce kimse bunu garipsemiyor. Bize ise rengârenk eldivenlerimizi giyip bembeyaz karın tadını çıkarmak kalıyor. İyi karlar. :)

Henüz yorum yapılmamış.

Sevgili Merakettin Amca, neden çocuklar iş sahibi olmuyor?

aysenur2007 (16.02.2015 - 19:39)

Merakettin Amca: Çocukların iş sahibi olmalarından kastın çocuk patronlarsa, bence de çocuklar kesinlikle patron olmalı. Çocukların patron olduğu bir işyeri düşünsene. Sabah işe gelenler masalarında bir kutu ve "Herkese benden çikolata - İmza: Patron" yazılı bir not bulabilirlerdi. İp atlamak, saklambaç ve yakan top oynamak serbest olurdu mesela. Ama ne yazık ki çocuklar patron olmuyorlar. Çünkü patronluk gerçekten sıkıcı bir iş. Çocuklar çocuk olmayı tercih ediyorlar bu yüzden.

Çocukların çalışmak zorunda olduğu durumlar da var maalesef. Simit satan, su satan, mendil satan çocuklar iş sahibi olmuş oluyorlar aslında. Keşke onlar da, bunları yapmak yerine diğer arkadaşları gibi koşup oynasalar sokaklarda.

Henüz yorum yapılmamış.

Merakettin Amca, neden merdivenden inince bizim alt komşumuzun kapısı sanki bizim karşı komşumuzun altında gibi duruyor? Yani niye alt komşumuz, karşı komşumuzun alt komşusu gibi duruyor?

eduss11 (12.11.2014 - 16:50)

Merakettin Amca: Öyle mi görünüyor? Dur hemen bi? koşu bakıp geleyim. :) Şaka şaka. Bu senin bahsettiğin, bir göz yanılması evlat. Yani bulunduğun yer, baktığın açı sana minik bir oyun oynuyor. Hani illüzyonistlerin yaptığı sihirbazlık numaraları gibi bir şey. İşin aslının öyle olmadığını, bakış açını değiştirerek görebilirsin. Yani biraz geri yürü ya da başka bir köşeye geç ve tekrar bak. Alt komşunuzun aslında sizin alt komşunuz olmaya devam ettiğini göreceksin.

Tıpkı bunun gibi, yaşadıkların karşısında da bakış açını, yani düşünme biçimini değiştirirsen, olayların asıl yüzünü görebilirsin. Bunun için biraz zaman geçmesi de gerekebiliyor bazen.

Alt komşunuzun evi yerinde durduğuna göre sen de rahat bir uyku uyuyabilirsin. :)

Henüz yorum yapılmamış.

<< İlk Sayfa   < Önceki Sayfa    |    Sonraki Sayfa >   Son Sayfa >>

Sayfa

Toplam 311 sonuç bulundu.

Gönder
Sevdiklerine birbirinden güzel
e-kartlar gönder!
Oyna
Oyun sende!
Haydi en güzel oyunları sen oyna!
Yaz
Sen de
yazdıklarını bizimle paylaşabilirsin.
Sen de Katıl Bize

Merakettin Amca'ya merak ettiğin tüm soruları sorabilirsin.

Yapman gereken sadece üye olmak.

Üye değilsen ücretsiz üye olmak için burayı bulutla. Üyeysen sayfanın yukarısından üye girişi yapmalısın.

Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019